Практичні заняття, 5 кл.

В 2017-2018 навчальному році у межах навчального предмета «Історія України»  в 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладах України вивчатимуть курс «Вступ до історії України».

Методичні рекомендації до вивчення Історії України укладено відповідно до навчальної програми з історії України для 5 класу затвердженої Міністерством освіти та науки України, 2012 р.

Електронний посібник містить орієнтовне календарно-тематичне планування курсу історії України в 5-х класах; методичні рекомендації вчителям стосовно проведення практичних занять на уроках історії; додатки (заохочування учнів 5-го класу до читання додаткової літератури); пам`ятки (як скласти історичне повідомлення; робота з текстом підручника та історичними документами; вимоги до плану; як скласти простий план; структура уроку).

З метою набуття школярами історичної та інших компетентностей та відповідно до державних вимог із загальноосвітньої підготовки учнів окремою структурною складовою програми вперше стають спеціальні уроки – практичні заняття. Такі заняття в курсі історії мають подвійну мету: є способом вивчення нового матеріалу на основі опрацювання історичних джерел та важливим засобом формування предметних умінь і навичок учнів. Кожне із пропонованих практичних занять присвячується певній темі та передбачає переважно самостійну роботу учнів над окремими питаннями теми з використанням різноманітних джерел знань (підручники, де вміщено тематичні історичні джерела – як текстові, так і візуальні, довідкові матеріали, запитання і завдання, інтернет-ресурси, фонди музеїв, місцеві історичні пам’ятки, оглянуті учнями.

У 5 класі програмою передбачено п`ять практичних занять:

  • Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево.
  • Які назви в моєму рідному місті (селі) нагадують про минуле.
  • Про що і про кого розповідає історія рідного краю.
  • Які історичні пам’ятки мого міста (села), рідного краю розповідають про минуле.
  • Моя уявна подорож історичними місцями України.

Обов`язковою умовою успішного навчання історії в п`ятому класі є різноманітна самостійна робота учнів.

Рекомендується  застосовувати активні методи навчання: урок-екскурсія; ігри-подорожі; ігри-дослідження.

Автор електронного посібника рекомендує проведення практичних занять у формі віртуальних і реальних екскурсій по рідному краю на основі Атласу “МОЯ МАЛА БАТЬКІВЩИНА”, Видавництва МАПА, до пам’яток історії та культури.

Також на основі картографічного матеріалу Атласу по рідному краю рекомендуємо проводити ігри-подорожі; ігри-дослідження.

При підготовці до практичних занять необхідно залучати  підручники  для 5 класу загальноосвітньої школи: В. Власов (Видавництво “Генеза”), О. Пометун, І. Костюк, Ю. Малієнко (Видавничий дім “Освіта”).

Україно!  Ти для мене диво!

І нехай  пливе за роком рік,

Буду, мамо горда і вродлива,

З  тебе  чудуватися  повік.

Україно! Ти моя молитва,

Ти моя розлука вікова.

Гримить над світом люта битва

За твоє життя, твої права.

В.Симоненко “Україно”

   Україна   розташована в Східній Європі в басейні  р. Дніпра  ( загальна довжина якого 2201 км, на Україну припадає 981км.).  Дніпро розділяє нашу країну на дві частини – на  Правобережну і Лівобережну Україну.  Державний кордон України з Білорусією 952 км, Росією 2484 км, Молдовою 1194 км, Польщею 542 км, Словаччиною 98 км, Угорщиною 135 км та Румунією 608 км.  На півдні України омивається Чорним і Азовським морями.   Загальна протяжність кордону України 7698 км, в тому числі по морю проходить 1758 км (чорноморський — 1533 км, азовський  — 225 км ).

У найширшій, центральній частині країни відстань між крайніми північними (село Петрівка  Чернігівської обл.) та південною  (мис Сарич у Криму) точками 893 км.  Крайньою східною географічною точкою України  є селище Червона Зірка Луганської обл., а західною – місто Чоп на Закарпатті, відстань між якими 1316 км.   Центр України – селище Добровеличівка на Кіровоградщині.

Україна одна з найбільших європейських країн, площа якої становить 603,7 тис. км2. Вона перевищує за територією Францію – 551,6 тис. км2, Іспанію-504,7 тис. км2, Швецію – 450 тис. км2, Норвегію з островами – 387 тис. км2, Німеччину – 356,96 тис. км2,  Польщу – 323 тис. км2, Великобританію – 244,7 тис. км2. Поблизу Рахова на Закарпатті встановлено знак географічного центру Європи.

На території України великі території рівнинного характеру.

Гори: на заході – Українські Карпати, які простягаються завдовшки понад 270 км і завширшки 100 – 110 км, на півдні - Кримські гори ( простягаються на 180 км з Пд. Зх. на Пн.Сх., від мису Фіолент м. Феодосія. Ширина до 50 км).

Україна – єдина у світі держава, де чорноземна смуга сягає 500 км завширшки.

На Україні  м´який клімат, сприятливі природно-кліматичні умови, численні річки, озера, ставки, степи, багатий рослинний і тваринний світ. Вигідне географічне положення створюють сприятливі умови для того щоб Україна стала сильною і розвинутою країною Європи і світу.

Нас у світі на 5 грудня 2001 р. – 48 млн.457 тис., на Україні – 47 млн.600 тис.чол.( в т. ч. сільське населення -   15 млн. 500 тис. чол.). Українців 37 млн. 541 тис; на Україні проживає 130 націй і народностей: росіян – 8 млн.334 тис; білорусів–275,8 тис; угорців – 156,6 тис; румунів – 151 тис; євреїв – 103,6 тис; вірменів – 99,9 тис; кримських татар – 248 тис; поляків – 144 тис; україномовні поляки – 102 тис.

В Україні  456 міста, (районів у містах – 118), де проживає 32 млн 547 тис громадян, 886 селищ міського типу, 28585 сільських населених  пунктів, 10281 сільських рад.

В Україні  чоловіків – 22 млн.441 тис ; жінок  — 26 млн.16 тис. (на 2002 р.)

Столиця України – м. Київ, територія 836 км чисельність наявного населення на 1 січня 2004 р.- 2 639 000 млн.чол.

В адміністративно – територіальному відношенні Україна  ділиться на Автономну Республіку Крим,   24 області, 490 районів.           Два міста, столиця  країни  Київ та  Севостополь, мають республіканське підпорядкування.

Україна – незалежна суверенна держава.

Форма державного правління – Парламентсько – президентська.

Законодавчий орган – Верховна РадаУкраїни.

Глава держави – Президент  України.

Виконавча влада – Кабінет Міністрів України.

Судова влада – Верховний Суд України.

Практичні заняття 5 клас, доступне для БЕЗКОШТОВНОГО СКАЧУВАННЯ  в форматі  pdf